PSD caută aliați după căderea Guvernului Bolojan
Coaliția e pe cale să se destrame?
PSD analizează cu atenție opțiunile de după moțiunea de cenzură care a dus la demiterea Guvernului Bolojan.
Știri de Ultimă Oră
Ucrainenii au bombardat o fabrică militară strategică din Rusia, anunță Zelenski
Deputatul PSD Bogdan Ivan, implicat într-un accident rutier: Eu am fost de vină
România extinde diplomația economică cu 32 de noi posturi în străinătate.
44 de cișmele în București unde te poți răcori în plină caniculăClaudiu Manda, secretarul general al partidului, a declarat că social-democrații sunt deschiși negocierilor pentru a forma o nouă coaliție pro-europeană, dar nu exclud nici varianta opoziției.
„Avem două opțiuni pe masă: fie facem parte din soluție, adică să construim o guvernare pro-europeană și pro-occidentală în care PSD să se implice, fie intrăm în opoziție”, a explicat Manda. Decizia PNL și USR de a trece în opoziție, imediat după adoptarea moțiunii, a complicat calculele politice. Liberalii au invitat PSD și AUR să preia responsabilitatea guvernării, având în vedere că au demonstrat majoritate în Parlament.
PSD, însă, se ferește de o alianță cu AUR.
„Nu discutăm despre un guvern PSD-AUR”, a insistat Manda, subliniind că așteaptă rezultatul consultărilor informale de la Cotroceni.
„Ne dorim să fim parte a soluției, dar așteptăm să vedem ce se degajă de acolo, dacă există un punct de vedere comun.”
PSD va negocia sau va sta în opoziție?
Social-democrații consideră că deciziile PNL și USR au fost pripite. „Sunt decizii luate la cald, emoționale”, a comentat Manda, adăugând că PSD speră ca lucrurile să se liniștească pentru a permite un dialog constructiv.
Posibile scenarii pentru funcția de prim-ministru
Întrebat despre viitorul prim-ministru, Claudiu Manda a menționat două posibilități. Prima ar fi ca PNL să își asume responsabilitatea și să propună un candidat pentru restul mandatului. A doua, ca PSD să fie invitat să desemneze un prim-ministru, în acest caz Sorin Grindeanu fiind propunerea social-democraților.
„Avem această opțiune, dar așteptăm să vedem ce se întâmplă la Cotroceni”, a precizat Manda. El a reiterat că PSD nu a inițiat încă discuții cu alte partide, preferând să aștepte consultările prezidențiale.
Declarațiile lui Manda au fost făcute în urma primei ședințe interne a PSD după votul de cenzură. Până acum, singura reacție oficială din partea PSD a venit din partea liderului partidului, Sorin Grindeanu, imediat după terminarea ședinței Parlamentului.
PSD analizează cu prudență opțiunile
Surse din PSD au declarat pentru HotNews că social-democrații nu se grăbesc să ia o decizie privind formarea unei noi guvernări. Partidul preferă să mai aștepte câteva zile pentru a vedea cum evoluează situația, mai ales după ce PNL a închis orice posibilitate de negociere. Refacerea coaliției, fără Ilie Bolojan, rămâne principala opțiune pentru PSD.